I posle toliko godina izučavanja, istaživanja, arheoloških iskopavanja mi i dalje postavljamo jedno jednostavno pitanje: Ko je pobednik u Kosovskom boju? Zašto se periodično menja istorija u zavisnosti od toga ko je na vlasti, ne samo u na Balkanu, već i u svetu? Ispada da kako se blokovskim silama okrećemo tako pišemo istoriju ovih napaćenih prostora sa crvenim božurima na jednom mestu! Nije to u pitanju rodoljublje, niti put ka Evropi, uopšte nije u pitanju politička slika Srbije i okolnih zemalja, već je u pitanju etičko pitanje istorije kao nauke u nas, jer nauka ne sme da poznaje ni veru ni naciju, ni interes velikih sila ni pobednike u ratovima! Nauka treba da kaže svoje, pa bolelo to nekoga ili ne, ali istina se mora nepristrasno odrediti, objektivno i uz dokaze potkrepiti. Ako ovako krenemo, biće da kroz koju deceniju i Marš na Drinu izgubljen, neće biti Albanske golgote, mi ćemo biti na strani osovine u Drugom Svetkosm ratu, … Jer ne može se strateški pozicionirati jedna država ako ne zna kako je radila u prošlosti i ako nema samospznaje o svebi. Neki stranac sa strane bi nas pitao: Da li vi poznajete staru Srbiju?
Ovaj dokumentarni film-klip emisijskog predavanja akademika Jovan Deretić-a predstavlja samo jedan isečak o pravoj, kako on kaže, istoriji o Kosovskom mitu. Po kazivanju, do petnaestog veka su istoričari govorili da je Srbija pobednik boja, a tek u šesnaestom veku da je poražena. Čak i film Boj na Kosovu loše interpretira činjenice, i više se zasniva na epici ili na krivotvorenju istine, naravno tako naš akademik ističe. Kako profesor govori, na sceni je etički mrak istoričara, da se govori ono što kažu moćnici i da je istina u stvari zabranjena istorija stare Srbije.
Naravno, svako može da donese sud o ovom mini predavanju, ali zar nije vreme da se stavi tačka!? Recimo, a to kažu činjenice tajnih arhiva Francuske koje je posetio profesor Deretić, da je Lazar pobedio, na svu žalost “našeg” Sulejmana Veličanstvenog – lažnog, ali da je poginuo naknadno nakon bitke! Da Vuk Branković je samo narodno opravdanje za njegovu pogibiju, i da se dostojanstveno držao na bojnom polju. Za dalje poslušajte sami, i naučite nešto alternativno o povesti naših starih. Prijatno gledanje!
Истину о Косовском боју утврдили су одавно наши признати историчари, то што неко не зна те податке не значи да они не постоје. Позивати се на архитекту Деретића, који спада у љубитеље историје, да говори о историјским чињеницама је крајње неозбиљно, јер оно што он говори спада у домен научне фантастике. Молим вас “тајни архив Француске” који је само њему био доступан, то је смешно. Он овде вешто комбинује своје фикс идеје са историјским чињеницама старајући тако неку своју полуисторију. За оне које желе да знају о Косовском боју довољно је да прочитају следеће: ЗБОРНИК РАДОВА ПОСВЕЋЕН ШЕСТОГОДИШЊИЦИ КОСОВСКОГ БОЈА, чланак академика Симе Ћирковића, О ИЗДАЈИ ИЛИ НЕВЕРИ ВУКА БРАНКОВИЋА, чланке Милоша Благојевића.