Svima je poznato da je film, otkako se razvio, svoje korenje prvo puštao u dvorovima, luksuznim kućama i među savremenim patricijima. Tek je godinama, ako ne i decenijama kasnije uspevao da se na izvestan način provuče i među novovremeni plebs i upravo na tom mestu usidri za vekove koji će uslediti. Filmska umetnost u mnogome se razvijala i napredovala ali je uvek njena prva želja bila da se podvuče pod kožu onih koji film kao estetsku kategoriju i konzumiraju.
Vladari filmofili i njhovi uticaji
Valja pomenuti da se još u monarhističkoj Srbiji a kasnije i Jugoslaviji film pojavio kao sredstvo zabave, kulture i učenja na dvorovima vladara. Uporedo za razvitkom filmskih traka i klapa, nastajale su i mini bioskopske sale za projekcije u intimnim atmosferama. Naime, dok su filmske trake i dijafilmovi osvajali svetu podrumima, i prostorijama skrivenim u kraljevskim dvorovima išle su projekcije za vladare.
Dobro je poznato da je i veliki komunistički imperator Josip Broz uživao u skrivenim projekcijama koje su priređivane samo za njega ili njega i prijatelje. Tito je imao brojne vile a bioskopske sale bile su sastavni deo prostorija koje su prema arhitektonskim projektima pravljene. Poznate su činjenice da je ovaj vladar imao i prostor za puštanje filmova na svojim brodovima kojima je krstario.
Uživanje u filmovima i kućnom bioskopu u dnevnoj sobi, izvor: baucasa
Otud verovatno i želja svih onih koji uređuju stan po ukusu i estetskim merilima da od sobe naprave bioskopske ili mini bioskopske sale. Kućni bioskop dakle nije pošast savremenog doba već upravo nužda koja se zajedno sa filmom osamostalila i uplovila u svet svakodnevice.
Kućni bioskopi međutim nisu samo dobroprojektovane slike. Osim slike veoma bitnu ulogu igra i zvuk koji tokom čitave projekcije održava pažnju već unapred naštelovane, multimedijalne svesti.
Nemi film večiti talac multimedije
To što je nemi film doneo svetu ne može se meriti nijednom jedinicom oduševljenja i zahvalnosti. No ipak, multimedijalni pomak preneo je iluziju života na filmsko platno i ostao medij i umetnički i saznajni, kakav se dugo neće ponoviti. Nemi film je temelj ogromnom neboderu optičke fantazmagorije koju je pružao film desetinama godina.
Kinematografija se menjala ali je motiv uvek ostajao isti. Osim motiva prenošenja života na platno ostao je i utisak koji film kao takav ostavlja. A upravo taj utisak je ono što filmu daje moć i estetsku vrednost.
Zvuk kao sredstvo prenošenja ideje
Da bi se film potpuno shvatio i doživio svoj potpuni vrhunac potrebno je svakako i voditi računa o kvalitetu zvuka. Kvalitet fotografije, montaža kadrova, optički efekat samo su deo postupaka kupovanja gledalaca. Zvuk, to je ono što filmu daje posebnu glazuru, finalni momenat ukršten sa primarnom potrebom prenošenja misli na papir, na platno, u svest. Upravo dobri zvučnici i dobar zvuk predstavljaju glavni način da se film duboko ocrta u svest. Zbog toga mnogi projektanti bioskopskih sala, kućnih sala za projekcije ali i kućnih improvizovanih bioskopa moraju voditi računa o kvalitetnom prenosu zvuka.
5.1 system
Audio iluzije
Naravno da je efekat slike i kadrova bitan i da bez njega filma ne bi ni bilo. No kada je reč o zvuku u filmovima možemo reći da je to najbitnija „sporedna“ stvar u filmu. Zvuk nije samo ono što dvoje govore kroz replike i dijaloge. Zvučni efekat ponekad može izazvati i mnogo jaču podsvesnu reakciju. Horori često pribegavaju zvučnim efektima kako bi pojačali utisak pa nije nimalo čudno da su upravo teme iz Hičkokovih filmova ostale upečatljive muzičke pratnje horor scena. Nije samo horor taj koji zvuku daje prvenstvo.
Dramski elementi naglašavaju se romansama, pesmama iz sfere sofisticiranog daje se elegancija filmu, dok pojedini skečevi obično bivaju praćeni šaljivim melodijama. Zvuci ne dopiru samo odnapred, kako se često prilagođavaju zvučnici medijumu za prenos slike. Efekat zvuka neretko se postiže i postavljanjem zvučičkih sistema iza gledaoca, pored njega kako bi se stvorila auditivna iluzija. Audio odnosno auditivne iluzije su pomoćno sredstvo da se dočara čitava atmosfera i ambijent te da film što više zaliči na „pravi život“. Upravo iz ovih razloga dobro je voditi računa o kvalitetnoj ozvuci prostora. Na taj način postiže se potpun utisak i film oblači kaput svoje autentičnosti, posrednika između ideje i ostvarenja.